Роз’яснення щодо святкування/роботи в день державного свята - Дня незалєжності України 24 серпня 2022 року

Дата: 23.08.2022 10:31

До нас звернулся роботодавець під час «Прямої телефонної лінії» з проханням надати роз’яснення щодо святкування/роботи в день державного свята - Дня незалєжності України 24 серпня 2022 року

ВІДПОВІДЬ

На серпень 2022 року припадає велике державне свято - День незалежності України, який відзначається в середу 24 серпня.

Нагадаємо, що у період дії воєнного стану в Україні не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих Законом України  «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136 (далі - Закон № 2136), яким визначено особливості трудових відносин у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р. № 389.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15.08.2022 № 2501 (далі — Закон № 2501), опубліковано в газеті «Голос України» 17.08.2022, набирає чинності з 22 серпня 2022 року, воєнний стан в Україні продовжено з 05:30 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, - до 21 листопада 2022 року.

Тобто, на період дії воєнного стану при відповіді на поставлене питання керуємося нормами Законом № 2136. Вони мають пріоритет над Кодексом законів про працю України.

Згідно із положеннми ч. 6. ст. 6 Закону №2136 не застосовуються норми  ст. 53 (тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів), ч.ч. 3 – 5 ст. 67 (перенесення вихідного дня, що збігається з святковим чи неробочим…), ст. ст. 71 – 73 (святкові інеробочі дні) КЗпП.

Отже, з урахуванням положень Закону № 2136, продовження дії воєнного стану в Україні,  рекомендований розрахунок норми робочого часу  в серпні 2022 змінився і  календар серпня 2022 року може передбачати наступний розрахунок норми тривалості робочого часу з урахуванням вимог ч. 6 ст. 6 Закону № 2136 та воєнного стану з 24.03.2022 по 21.11.2022

при пятиденному робочому тижні із двома вихідними днями в суботу та неділю:

Кількість календарних днів                                          – 31

Кількість святкових днів і днів релігійних свят -           -

Кількість вихідних днів                                                  - 8

Кількість робочих днів                                                   - 23

Норма тривалості рорбочого часу

в годинах при 40 – годинному

робочому тижні                                                             - 184

В Розоз'яснення Міністерства економіки України  «Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2022 рік» зазначено, що «законодавством не встановлено єдиної норми тривалості робочого часу на рік. Ця норма може бути різною залежно від того, який робочий тиждень встановлений на підприємстві, в установі, організації (п’ятиденний чи шестиденний), яка тривалість щоденної роботи, коли встановлені вихідні дні. У зв’язку з цим на підприємствах, в установах і організаціях норма тривалості робочого часу на рік визначається самостійно з дотриманням вимог ст. ст.  50-53, 67 і 73 КЗпП».

Тобто, графік роботи та час відпочинку встановлює роботодавець.

Тому, чи дотримуватися старих правил і не працювати в середу 24 серпня, або, якщо є необхідність, запровадити робочий день у святковий день – кожен роботодавець вирішують у серпні 2022 року самостійно.

Провідний інспектор ГУ Держпраці

в Одеській області                                                                   Ігор СОРОКІН