ОДЕЩИНА - ПЕРША ОБЛАСТЬ В УКРАЇНІ, В ЯКІЙ РОЗПОРЯДЖЕННЯМ НАЧАЛЬНИКА ОВА, ЗАТВЕРДЖЕНО ОБЛАСНУ ПРОГРАМУ РОЗВИТКУ ДЕРЖАВНОЇ МОВИ.

Дата: 22.12.2022 14:41

ОДЕЩИНА - ПЕРША ОБЛАСТЬ В УКРАЇНІ, В ЯКІЙ РОЗПОРЯДЖЕННЯМ НАЧАЛЬНИКА ОВА, ЗАТВЕРДЖЕНО ОБЛАСНУ ПРОГРАМУ РОЗВИТКУ ДЕРЖАВНОЇ МОВИ .

Розпорядженням Начальника Одеської обласної військової адміністрації Максима Марченка затверджено програму розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя області на 2023-2025 роки.

“Утвердження і розвиток української мови, яка, згідно з Конституцією України, є державною, – це та стратегічна мета, без реалізації якої неможлива подальша розбудова Української держави”, - наголошується в документі.

За словами авторів Програми, в Одеській області існує потреба в подальшій активізації цілеспрямованої роботи щодо забезпечення належного використання державної мови в різних сферах життя: освіті, культурі, спорті та туризмі, рекламі, засобах масової інформації тощо.

Як зазначено в документі, серед ключових проблем області, які потребують вирішення:

- неналежне фінансове та кадрове забезпеченням реалізації державної мовної політики, що уповільнює подальше формування цілісного українського мовно-культурного простору;

- збереження у свідомості значної частки населення області негативних стереотипів щодо статусу і місця української мови у суспільному, культурному житті;

- штучна заполітизованість та емоційна перевантаженість питання функціонування української мови в області, внаслідок чого мова інколи використовується як інструмент політичної боротьби та стає предметом маніпуляцій;

- потреба у якісних підручниках, посібниках, енциклопедіях, словниках, довідниках та іншої навчальної і наукової літератури українською мовою;

- необхідність підвищення рівня володіння державною мовою представників національних меншин, особливо серед старшого покоління.

Реалізація програми передбачає:

- забезпечення дотримання посадовими і службовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування, іншими посадовими та службовими особами вимог закону щодо обов’язковості використання державної мови під час виконання своїх посадових обов’язків, недопущення її дискримінації;

- мотивування населення області до вивчення, навчання та спілкування українською мовою, запровадження та реалізації відповідних проєктів;

- розроблення та відкриття мережі курсів з вивчення української мови (у тому числі дистанційних та онлайн-курсів) для різних категорій осіб, у тому числі на безоплатній основі, здійснення інших заходів щодо сприяння опануванню державної мови;

- подальше підвищення якості викладання державної мови в закладах освіти, сприяння вивченню української мови;

- розвитку національної словникової бази та забезпечення вільного доступу до неї користувачів;сприяння створенню інформаційної, у тому числі медійної, україномовної продукції тощо.

Фінансування Програми здійснюватиметься відповідно до законодавства України за рахунок коштів державного, обласного бюджетів (з урахуванням реальних можливостей та в межах наявних фінансових ресурсів, передбачених на відповідний рік), місцевих бюджетів області, а також інших не заборонених чинним законодавством джерел.

“Одещина - перша область в Україні, в якій розпорядженням голови ОДА, начальника ОВА затверджено обласну програму розвитку державної мови. Іншими словами, надано додаткові гарантії в популяризації та утвердженні української в усіх сферах суспільного життя”, - наголосив Уповноважений із захисту державної мови. - “Висловлюю вдячність бойовому офіцеру - очільнику Одещини Максиму Марченку за принциповість у розробці та затвердженні украй важливого документа. Українська - фактор єдності, національної безпеки та свободи!”, - підкреслив Тарас Кремінь.