МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ ІНФОРМУЄ!

Дата: 12.01.2023 13:22

Розповідаємо базову інформацію про те, що робити у разі перелому, та які вони бувають.

Ознаки перелому залежать від його типу. Якщо перелом відкритий – в його місці буде болюча рана. Можлива також кровотеча. У разі перелому порушуються функції пошкодженої кінцівки, вона може стати незвично рухливою або набути неприродного положення.

У випадку закритого перелому не порушується цілісність шкіри, натомість під нею може утворюватися гематома (синець), а сама кінцівка суттєво набрякає.

👉 Як надати домедичну допомогу людині, яка має підозру на перелом кінцівки?

Якщо перелом відкритий, потрібно:

✅ розрізати одяг та оглянути рану;

✅ якщо є кровотеча, неодмінно її зупинити (накласти пов’язку, що тисне, або кровоспинний джгут);

✅ після зупинки кровотечі – накласти на рану чисту стерильну пов’язку;

✅ допомогти постраждалому прийняти положення, яке завдає найменше болю;

✅ якщо ви пройшли відповідне навчання – знерухомити ушкоджену кінцівку, якщо ж не маєте потрібної кваліфікації – не чіпати її;

✅ вкрити постраждалого термопокривалом або ковдрою;

✅ забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду медиків;

✅ у разі погіршення його стану до приїзду бригади екстреної медичної допомоги – зателефонувати на номер 103 ще раз.

Якщо перелом закритий, потрібно:

✅ допомогти постраждалому прийняти положення, яке завдає найменше болю;

✅ вкрити постраждалого термопокривалом або ковдрою;

✅ забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду медиків.

Якщо постраждалий знепритомнів і не має ознак життя, розпочніть серцево-легеневу реанімацію.