Не зайвим  буде нагадати, що  ж воно там із тими смт і змінами загалом - Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету з організації державної влади, місцевого самоврядування

Дата: 30.10.2023 12:50

Днями деякі, навіть поважні, ЗМІ вкотре "вбили" селища міського типу і наробили паніки  у зв'язку з тим, що Президент  України підписав закон про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою. А тому, гадаємо, не зайвим  буде нагадати, що  ж воно там із тими смт і змінами загалом.

Ось такі відповіді на найпоширеніші запитання свого часу надав Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету з організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування:

Навіщо «вбили» смт?

Конституція України не передбачає селищ міського типу як явищ - лише тріаду населених пунктів: місто, селище і село. Термін «селище міського типу» з'явився в СРСР в 1922 році, а в УРСР його почали використовувати через 3 роки замість поняття «містечко». Нарешті попрощалися із радянською спадщиною, що не відповідає нашому Основному Закону.

Якщо у селі/селищі проживає понад 10 тис. осіб, чи означає це, що воно автоматично набуває статусу міста?

Ні, автоматичної зміни статусу, тобто «пониження» чи «підвищення» статусу для населених пунктів не передбачено взагалі. Закон лише надає механізм та прозору процедуру зробити це за бажанням громади.

Кого стосуватиметься автоматична  зміна статусу ?

Виключно селищ міського типу. В результаті  881 селище міського типу буде переведено до категорії селищ.

Чи втрачають селищні або інші громади (та їх мешканці) будь-які пільги чи преференції?

Ні, законом не передбачено жодних змін до секторального законодавства. Крім того, саме для збереження категорій пільг було ухвалено рішення не переводити смт автоматично у статус міст.

Чи треба змінювати паспорт, нотаріальні документи, документи на житло чи будь-які інші папери у зв’язку з прийняттям закону?

Ні, закон не містить зворотної сили, тому усі ваші документи продовжують діяти і жодної перереєстрації непотрібно робити.

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ ПРО ЗАКОН ЗА ПОСИЛАННЯМ https://decentralization.ua/search?query=8263