Що потрібно знати про скасування статусу ВПО.
Довідка переселенця є безстроковою, однак її дію можуть скасувати з декількох причин. Наприклад, якщо ви подали заяву про відмову від довідки, повернулися до місця постійного проживання або ж виїхали за кордон для постійного проживання. Це питання регулює стаття 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Якщо ж ви вирішили переїхати до іншого місця проживання, але при цьому не повертатися додому, необхідно повідомити про це органи соціального захисту протягом 10 днів із моменту прибуття. Це дозволить отримувати фінансову допомогу від держави за новим місцем реєстрації.
Як скасувати дію довідки ВПО?
Якщо ж ви ухвалили рішення повернутися додому, мінімум за три дні до від’їзду (або протягом трьох днів після приїзду) необхідно повідомити про це за місцем, де ви перебуваєте зараз. Зробити це можна офлайн у ЦНАПі або в органах соціального захисту. У мобільному застосунку Дія така послуга поки недоступна.
Візьміть із собою паспорт або інший документ, який підтверджує ваш статус.
Рішення про скасування дії довідки ухвалює керівник відповідної установи і вносить цю інформацію до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Це має статися протягом трьох днів.
У випадку, якщо ви поїхали і не повідомили про зміну місця проживання, дію довідки можуть скасувати через інформацію про тривалу відсутність (понад 60 днів), яку можна отримати з державних реєстрів.
- Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 днів.
Хто приймає рішення про скасування довідки ВПО?
Рішення про скасування дії довідки приймає керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання людини.
Відомості про прийняте рішення невідкладно вносяться до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Чи повинна людина повідомити про тривалу відсутність за місцем проживання?
Так. Якщо людина понад 60 днів відсутня за місцем проживання, то це дає обґрунтовані підстави вважати, що вона повернулася до покинутого місця постійного проживання. Наслідком є втрата статусу ВПО.
Про тривалу відсутність обов’язково потрібно повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніше як за три дні до дня від’їзду.
Що може свідчити про те, що людина повернулася до покинутого місця постійного проживання?
Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:
- дані, отримані з державних реєстрів;
- дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
- дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення з громадськими об’єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам.
Чи можна продовжити термін відсутності за місцем проживання, щоб не втратити статус ВПО?
Так, якщо у ВПО є обґрунтовані причини для продовження строку відсутності за місцем проживання понад 60 днів.
Для цього потрібно подати письмову заяву до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання.
Після розгляду заяви строк відсутності може бути збільшено до 90 днів.